İletişim Sırasında Yapılan 5 Büyük Hata

“ Sorun ne? “

Bir konuşmadan bu soruyu sorarak ayrıldım. Ne dediğimi anlıyorsun değil mi? Bazen konuşma çok eğlenceli, canlı ve o kadar akıcı ilerliyor ki, ama bazen ise bir o kadar sıkıcı geçiyor ve diğer kişi konuşmayı terk etmek zorunda kaliyor.

Her konuşma güzel olacak diye bir kaide yok. Bunun bir çok nedeni olabilir. Ama gözlemlerime dayanarak, iletişime zarar veren 5 tane hata var olduğunu söyleyebilirim.

Bir randevu, bir iş görüşmesi ve parti olması fark etmez. Bu 5 hata iletişimi tamamen bozuyor.

 

Hata 1 : Az İlgi Göstermek

Kimse ilgi göstermeyen birisiyle konuşmak istemez. İlgisizlik şu şekilde gösterilir:

1 – Dinlememek ve dikkatin dağılması

Sürekli dikkati dağılan ve bizi dinlemeyen birisiyle iletişim kurmak çok can sıkıcıdır. Eğer konuştuğunuz kişi sizi dinlemiyor ve dikkat dağılmışsa, konuşmayı bırakın ve sessiz kalın. Bu karşı tarafın ilgisini tekrar size yönlendirecek.

Bu hatadan kurtulmak için iletişim kurduğunuz kişiye konsantre olun ve onu dinleyin.

 

2 – Diğer kişinin söylediklerine ilgisiz kalmak ve dedikleri ile alakalı sorular sormamak.

Bu çok kolay yapılan bir hata. Dedikleri hakkında sorular sorarak insanı etkileyebilir ve konuşmanın sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Kadın ve erkek sıklıkla buluşmalarında bu hatayı yaparlar. Sorular sorarak ve ilgili gözükerek bu sorunu engelleyebilirsiniz.

Bir kişinin her söylediği cümlede, hakkında sorabileceğiniz bir bilgi vardır.

Örnek :

“ Bu hafta dönem ödevim ile çok meşgulum”

Basit bir cümle, ama şunlar sorabilirsiniz…

“ Ödev ne kadar zor ? “

“ Çok zamanını mı aliyor ? “

“ Hangi dersleri alıyorsun? “

 

3 – Sadece ilgilendiğiniz konuyla ilgili konuşmak.

Aslında bu o kadar da kötü değil, tabi karşı tarafın konuştuğunuz konuya ilgisi varsa, eğer yoksa büyük bir hata. Kızların yanında futbol konuşmak gibi birşey bu.

Karşı tarafın ilgilendiği konuları bulun ve onun hakkinda konuşmaya çalışın. Karşı tarafı konuşmadan uzaklaştırmak için ise sadece ilgilendiğiniz şeylerden konuşun.

 

Hata 2 : Gevezelik

Genellikle çoğu insan konuşmayı sever. Pek azı da oturup dinlemeyi.  Eğer %80 %90 oranında siz konuşuyorsanız. Büyük ihtimalle karşı taraf sizi dinlemiyordur. Pazarlamacıların yaptığı en büyük hata çok konuşmalarıdır.

Her durum farklıdır ama %50 den fazla konuşmamaya çalışın. Ayrıca karşı tarafın konuşması bittikten sonra içinizden 4 e kadar sayın. Bu boşluk karşı tarafı daha da fazla konuşmaya itecektir.

 

Hata 3 : Az Konuşma

Gevezelik konuşmayı berbat edebilir. Az konuşma, gevezelik kadar olmasa da sorunlar çıkarabilir.

Örneklerini çok görmüşüzdür :

“ Günün nasıldı? “

“ İyi”

“ Gezi nasıldı? “

“ Eh işte”

Bu konuşma bizi hiç bir yere götürmez. Tek kelimelik cevaplardan kaçının. Eğer birisi size soru sorarsa cevaplayın, ve biraz daha üzerine ekleyip konuşmanın devamını sağlayın.

Ama herşey de bunu kullanmayın . Eğer sorunun cevabı evet ve hayır ile cevaplanması gerekiyorsa, öyle cevaplayın.

 

Hata 4 : Başkalarının düşüncelerini eleştirme

Tartışmak iyidir. Ama başkalarının düşüncelerini eleştirmek değil. Başkalarının düşüncelerini eleştirmek onların yüzlerine tokat atmak gibidir. Ya sinirleneceklerdir, ya kendilerini geri çekeceklerdir yada konuşmayı terk edeceklerdir.

Eleştirmek ve yargılamak bir kaç şekilde yapılabilir.

 • “ Yanlışın var “ diyerek.
 • Düşünceyi duymanla beraber hemen red etmen.
 • Konuşma esnasında anlaşmazlığınızı destekleyen tripler atmak ve duraksamak.

Onun yerine, karşınızdakinin neden öyle konuştuğunu anlamaya çalışın. Bu davranışınızla, tartışmalardan uzak kalacaksınız, yeni şeyler öğreneceksiniz ve belkide yeni düşünceleri paylaşmak için bir kapı aralanacak.

Kullanabileceğiniz bir kaç soru :

 • “ Bu kanıya nasıl vardın?”
 • “Çok ilginç, biraz daha bahsetsene”

 

Hata 5 : Rahatsız Edici Fiziksel Hareketlerde Bulunmak

Dünyadaki en iyi iletişimciler bile, bir kişiye 1 adım yakınlıkta duruyorsa, itici gelebilir. Evet bu abartı bir örnek. Ama ana konu şu, rahatsız edici fiziksel hareketler iletişimi zora sokar. İşte bir kaçı:

 • Çok yakın durmak. Yaklaşık 2 adım uzakta durun.
 • Aşırı derecede göz teması. Bu olaya ve kültüre göre değişir. Eğer göz temasınız karşı tarafı rahatsız ediyorsa azaltın.
 • Çok az göz teması. Konuştuğunuz kişiye bakın. Konuştuğunuz kişiyle %70 oranında göz teması kurarak, ilgili olduğunuzu belli edin.
 • Kötü ağız kokusu. Nane şekeri kullanın yada 3 metre uzakta durun J
 • Konuşma problemleri. Aşırı hızlı konuşma, çok yavaş konuşma, sessiz konuşma, yüksek sesle konuşma, lafları geveleme.
 • Aşırı hareketli olma. Konuşurken sallanma, yüzüne dokunma, ayaklarını sallama. Bunlar dikkat dağıtır. Bundan kurtulmak için, karşı tarafın yaptığı hareketleri yapın. Mesela karşı taraf bacak bacak üstüne atarsa, size bacak bacak üstüne atın.

Size saydığım bu 5 hata, iletişimin sağlıklı olmasını engeller. Artık bunlardan haberdarsınız. Tek yapmanız gereken bunları kullanmak.

Görüşürüz.

Johnny D.