Belki de tüm hayallerimizin yapı taşı. Bu kuvvete sahip değilsen sürekli şüphe içinde kalırsın, insanların senin hakkında olan düşüncelerini önemsersin, hayatını değiştirecek kararları alamazsın ve bir işe başlarken o iş hakkında sürekli bahaneler üretirsin ve o işten uzaklaşırsın. Tabi ki sitemizin bağlamına gelirsek, kadınlar içindeki öz güveni hissedemeyecekler.

 

Kadınlar içindeki özgüveni hissetmek isterler. Öz güvene sahipsen kadınlar konusunda başarının %50’sini garantilemiş olursun.  Sadece kadınlar değil tabi ki, iş yerinde daha çok göze girme şansın da artar. Yapılan bir araştırmaya göre, terfi alanların çoğu konu hakkında bilgilerinden değil, iş sırasında gösterdikleri atiklik ve özgüveni sayesinde terfi almıştır.

 

İnancı Anla Çözüme Ulaş

Şimdi kimseyi kandırmaya gerek yok, öz güven kolay bir şekilde kazanılmıyor. Farkındalık, kendini sorgulama ve efor gerektiriyor.

Şimdi kadınlar hakkında içinde olan inançları belirlemek için kendine şu soruları sorabilirsin:

 

  • Çekici bir erkek olduğuna inanıyormusun? Neden Evet? Neden Hayır?
  • Kadınların erkekleri sevmediğini, onlardan iğrendiğini düşünüyormusun?
  • Seks yapmanın kötü veya kabul edilemez olduğunu düşünüyormusun özellikle bu kadın sevgilin veya eşin değilse?
  • Güzel bir kadını bir erkekle gördüğünde, erkeğin sende olmayan şeylere sahip olduğunu düşünüyormusun.

 

Şimdi ben senin yerine cevap vereceğim. 1- Evet çünkü a,b ve c’ye ( en iyi özelliklerin) sahibim.2-hayır ,onlar da herkes gibi özgüveni düşük insanlar. 3- kesinlikle hayır, hatta onlar erkeklerden daha fazla seksi istiyorlar. 4 –  Öyle olduğunu düşünüyorsun çünkü senin YAPMADIĞIN bir şeyi yaptı, ihtiyacın olan her şeye sahipsin zaten.

 

Eğer bu tarz inançlara sahip değilsen, değişime acilen başlaman gerek. Mesela olumlamarı kullanabilirsin. Sahip olmak istediğin inancı bir yere yaz ve her gün onu oku. Ek olarak bu kısım çok önemli, o inancın doğruluğunu kanıtlayan 5 örnek bul .Beynin inancı içselleştirmesi için kanıtlara ihtiyacı var.

 

Eğer çekici olduğuna inanmıyorsan, hiç bir kadında seni çekici bulmayacak. Eğer kadınların huysuz insanlar olduğunu düşünüyorsan, onların içinde olan o davranışları ortaya çıkaracaksın.  Eğer seksin kötü olduğunu düşünüyorsan, kendi seksüeliteni ortaya çıkarmaya korkuyorsun ve bu da seni kadınların gözünde arkadaş durumuna getiriyor. En son olarak, diğer erkeklerin senden fazla bir şeye sahip olduğunu düşünüyorsan, kötü haber kadınlar da öyle düşünecek.

 

Aslında dediklerimden bir kaç şey çıkarmışsındır şimdiden. Kadınlar , senin kendin hakkında olan düşüncelerine bakaraktan, senin hakkında ne hissedeceğine karar verirler. Eğer kendini sivilceli çirkin birisi olarak görüyorsan, kadınlar da seni aynı şekilde görecek. Kendini harika, inanılmaz birisi olarak görüyorsan, iyi haber… kadınlar da seni öyle görecek.

 

Anlattıklarım biraz sihirli gelebilir, ama çevrene dikkatlice bakarsan dediklerimin gerçek olduğunu görürsün. Hep oturur ağlardın “ taş gibi kız , nasıl böyle bir mala gitti “ diye. Şu anda onun sebebini öğrenmiş bulunmaktasın.

Tepkisiz Proaktiflik

Birisinin çekici ve özgüven sahibi olup olmadığını, kendisi hakkındaki hislerini, başklarının belirlemesine izin vermesinden anlarız.

 

Örnek olarak, özgüveni düşük bir insana bir eleştiri getirirsek, kendini kötü hissedecek ve üzülecektir. Kendine güveni olan bir insana eleştiri getirdiğinizde,  dediğinizi umursamayacaktır. Çünkü kendi inanç sistemine, senin inançlarından daha fazla güveniyordur.

 

Özgüven diğer insanların düşüncelerine ve hislerine tepki göstermeyerek kazanılır. Benim başıma çok geldi, bir kızla konuşurken, kızın erkek arkadaşı geliyor “ hafız.. ne iş? Sen kimsin? “ diyor. Özgüvene sahip bir erkek, özür diler ve yoluna devam eder. Ama özgüvene sahip olmayan bir erkek, elemanın dediğine tepki verir ve kavga çıkarır. Kavga etmeyen özgüvene sahiptir.

 

Özgüvene sahip olan erkekler sonuçlara takılan insanlar değildir. Çünkü alacakları cevap ve sonuçi kendilerinin değerini düşürmeyeceğini bilirler.

 

Meditasyon sonuçlara bağlılıktan kurtarabilir seni. Meditasyon yaparak duygularının, düşüncelerinin ve amaçlarının farkına varmanını sağlar. Meditasyon yaptığında, aslında dünyada ne kadar kontrolsüz bir şekilde dolaştığını göreceksin.

 

Tekrar söylüyorum, çok pratik yapman gerek, ama ilerleyen sürelerde sadece kadınlar konusunda değil, tüm hayatında değişiklikler göreceksin.

 

Özgüven Sahibi Olmanın Doğru Yolu

Acı ama gerçek, öz güvene pratik yaparak sahip olabilirsin. Yukarıda anlattıklarım sana güzel bir başlangıç yaptıracak.

 

Kalıcı ve uzun dönemli özgüven , referans tecrübelerle sağlanır. Referans tecrübeler de  yaşayarak kazanılır.Kadınlarla yeterli miktarda pozitif tecrübe kazandıktan sonra, kadınlar özgüvenine inanmaya başlayacaklar.

 

Çoğumuzun özgüvene sahip değiliz, çünkü geçmişimizdeki kadınlar ile yaşadığımız olumsuz tecrübelerin yaralarını hala üzerimizde taşıyoruz. Lisedeyken acımasızca red edilişlerimiz…yaptığın açılışı duymamazlıktan gelenler… hepsi…

 

Bu tarz olumsuz duygulardan kurtulmak çok faydalı olacaktır.

 

Yine görüşürüz…

 

[tbpspa]