Bugün yine ” en önemli makaleler” günü. Eğer bu makalede anlatacaklarımı kavrayabilirsen, hayatını değişecek çünkü benimkisi değişti.

 

Korkunun beş seviyesi hayatının her kısmına uygulanabilir, ama özellikle kadınlar konusuna daha uygun şekilde yazıya döktüm.

 

Seviye Beş – Özgürlük

 

Özgürlük korkunun yokluğudur.  Bu seviyede, mutlusundur, eğlencelisindir ve özgüvenlisindir. Hayatının istediğin doğrultuda gittiğini biliyorsundur. Bu olmak istediğimiz seviyedir… tabi gelebilirsek.

 

Seviye Dört – Başa Çıkma

 

Başa çıkma seviyesinde, gerçek problemlere sahipsindir ama onları düzeltmek için uğraşıyorsundur. En önemlisi, onlardan kurtulabileceğini bilmendir.

 

Seviye beşteki kadar mutlu değilsindir ama problemlerinin çoğu kontrolün altındadır. Sadece problemlerinin tamamiyle çözüleceği zamana odaklanırsın ve çözüleceğinden eminsindir. Problemleri geçici sıkıntı veren olaylar olarak görürsün.

 

Seviye Üç – Uğraşma

 

İşler kötüye gidiyor. Üçüncü seviyede, uğraşıyorsundur. Stres, korku seni aşağıya çekiyor. Bazen bu seviyede problemleri yendiğini görürsün, ama çoğunlukla başarılı olamazsın.

 

Bu seviyede vücudun B vitamini depoları tükenir. Enerji seviyen düşer. Her şey sana zor gelir.

 

Seviye İki – Tembellik

 

Bu seviyede problemlerin o kadar büyür ki, bilerek onlardan kaçarsın. Uyanırsın , problemi hatırlarsın tekrar yatarsın. Yüzleşmemek için nedenler ararsın. Boş şeylere vakit harcarsın. Herşeyin elinden kayıp gittiğini düşünürsün. Hasta olmaya başlarsın.

 

Bu problemlerden kaçma hareketinde, problemler sadece büyümez, ikiye ya da üçe katlanır.

 

Bu seviyede herşeyden vazgeçmişsindir. Problemler kazanmıştır.

 

Seviye Bir – Panik

 

Seviye birde, yürüyen problem kıvamındasındır. İnsanlara fevri çıkışların olabilir. Mantıksal düşünemezsin. Hayvandan farkın yoktur. Bağırırsın, çığlık atarsın, saldırırsın, ağlarsın.

 

 

Bu Seviyelerin Anlamı Nedir?

 

Her seviyenin kendi içerisinde bir derecesi vardır. Seviye üçün içerisinde alt derecelerde olabilirsin. Arkadaşın ise üst seviyelerde olabilir. Bu beş seviyeyi bir merdiven olarak düşünebilirsin.

 

Sadece seviye bir bu merdivene dahil değildir. Çünkü ya seviye birdesindir ya da ikide.

 

Yukarıdaki seviyeleri okurken eminim kendini bir kategoriye koydun. Bir tanesini okudun ve ” evet bu benim ” dedin. İşte bu beş seviye bu şekilde çalışır. Korku problemlerden dolayı oluştuğu için ve problemler hayatımızın etrafını sardığı için, seçtiğin seviye aslında senin bütün hayatını anlatır.

 

Lakin, bu beş korku seviyesi, hayatının belli bölümlerinde farklı seviyelerde bulunabilir. Örnek olarak kadınlar konusunda beşinci seviyedeysen, iş konusunda üçüncü seviyede olabilirsin.

 

Şunu bilmekte fayda var. Tüm olumsuz duyguların altında korku yatar. Kızgınsınız diyelim, bu duygunun merkezine indiğinizde aslında bir şeyden korktuğunuzu fark edersiniz. Mutsuzsanız, kaybetme korkusunu hissediyorsunuzdur.

 

Olumsuz bir duygu hissettiğin anda kendine şu iki soruyu sor:

 

” Neyden korkuyorum? “

 

ve

 

” Bu gerçekten önemli mi? “

 

Unutmadan, ne kadar duygusalsanız, o kadar bu seviyelerde aşağı düşmek kolay olur. Duygusal insanların sürekli mutlu olmaları çok zordur. Hatta her şey kusursuz gitse bile bu böyledir.

 

 

Ölümcül Seviye

 

İlginç bir şeyden bahsedeceğim. Çoğu insan birinci seviyeden kaçınır. Kimse psikopat gibi gözükmek istemez.

 

Ölümcül seviye ikinci seviyedir. En çok problem bu seviyede olur. Geçmişine ve hayatına bak, en çok problem hangi seviyedeydi. Tabi ki ikinci seviyede çünkü bu seviyede çok fazla vakit harcadın.

 

Hedefimiz Nedir?

 

Hedefimiz hayatımızı genel olarak seviye dörde yükseltmektir ve asla aşağıya düşmemektir. Bazıları beşinci seviyenin kötü bir yer olduğunu söyleyebilir. Çünkü kendimizi geliştirecek yer kalmamıştır. Bu mantıklı olabilir ama önemli olan senin mutlu olduğun  ve aynı anda hedeflerinin peşinde koşacağın seviyedir.

 

Görüşmek üzere

 

[tbpspa]