Bu hafta kitap tavsiyesi yapacağıma söz verdim. İşte sözümü de yerine getiriyorum. Aşağıdaki liste önem sırasına göre sıralanmıştır. Bu kitaplar kadınlara, genel olarak da hayata olan bakış açımı değiştirdiği için, benim gözümde çok önemli bir yer tutarlar.

 

1 – Eckhart Tolle – Var Olmanın Gücü

 

Bu kitabı ilk okuduğumda, bir ay boyunca çok değişik bir duygu durumuyla gezdim. Çevremdeki herşey çok daha canlı gözüküyordu. Ne olduğu belli olmayan, garip bir huzur içimi kaplamıştı. Bu anlatılan prensipleri hayatında uygulayabilirsen, büyük değişim gösterebilirsin.

 

 

2 – Robin Baker – Sperm Savaşları

 

Bana göre evrimsel psikolojiyi en iyi anlatan kitaptır. Sevişen Beyin veya Kızıl Kraliçeyi okumanıza hiç gerek yok çünkü bu kitaplar akademik bir ağızla yazılmış. Sperm Savaşları ise, günümüzde yaşadığımız örneklerle evrimsel psikolojiyi anlatan çok önemli bir eserdir. Yanlız okuduktan sonra kızlara olan güvenin azalabilir. Uyarmadı deme : )

 

3 – David Deida – Erkeğin Özüne Giden Yol

 

David Deida, bu kitabında, bir ilişkiyi ayakta ve heyecanlı tutmak için gereken herşeyi anlatmış. İnanılmaz bir kitap, mutlaka kitaplığında olmalı.

 

4 – Dale Carnegie – Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

 

Klasik olduğu için listeye ekledim. Kişisel gelişime güzel bir giriş için alıp okunabilir.

 

5 – Napoleon Hill – Düşün ve Zengin Ol

 

İşte bu kitap, dünyadaki bir çok insanın hayatını değiştirdi. Anthony Robbins ve belkide bir çok ünlü insan bu kitabı okuduktan sonra, bulundukları yere gelmeyi başardılar.

 

6 – Shakti Gawain – Yaratıcı İmgeleme

 

Bildiğin gibi, beynimiz hayal ile gerçeği ayırt edemez. İşte bu prensipten yola çıkarak, kişiliğinizi değiştirecek bazı imgeleme çalışmalarını ve doğru imgeleme yolunu bu kitaptan öğrenebilirsin.

 

7 – Ayn Rand – Hayatın Kaynağı

 

Bu bir kişisel gelişim kitabı değil. Objektivist akımının yaratıcı olan Ayn Rand’ın , özgüven ve bencillik üzerine yazdığı bir romandır. Okuduğunda kendinden bir parça bulacaksın. Kitap biraz kalın ama buna değiyor.

 

8 – George Leonard – Ustalık

 

Bir konuda usta olmak istiyorsan, bunun için gerekli olan şeyleri anlatan çok güzel bir kitap.

 

9 – Stephen Covey – Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

 

16 Temmuz’ da hayata gözlerini kapatan Stephen Covey’in en önemli eseri. Etkili insanların nasıl bu kadar etkili olduklarını araştırırken, hepsinde standart olan 7 alışkanlığı keşfetti ve bu alışkanlıkları diğer insanlara öğreterek, nasıl etkili bir insan olabileceğini öğretiyor.

 

10 – Victor E.Frankl – İnsanın Anlam Arayışı

 

Bu kitap Dr . Viktor’un Almanya’da bir toplama kampında yaşadıkları tüm travma yaratacak olaylara rağmen, tüm moralini nasıl ayakta tuttuğunu ve oradan kurtulmasını anlatan güzel bir kitap..