Bir zamanlar özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu bilmezdim. Sağlamlık ve güvenlik düşünceleri tarafından etrafım sarılmıştı. İlk bakışta severek yaptığın bir iş yerine,  sağlam bir işinin olmasının daha tercih edilebilir olduğunu düşünmüştüm. Bunu kadınlara göre yorumladığımızda, ortalama bir kızla, ortalama bir ilişkiyi yürütmenin daha ” sağlam ” olduğunu düşünmüşüzdür hepimiz..

 

Ne kadar da aptalmışım… Bu düşünce yapısının ne olduğunu sonraları daha iyi anladım: Bu düşünce yapısı korkuyla direkt bağlantılıdır.  Korku yokluk düşünce yapısından ortaya çıkar. Daha iyisinin gelmeyeceğini düşünürüz, bilinmeyene doğru kulaç atmaya korkarız.

 

Bu düşünce yapısındaki ikilem şudur:  “Sağlam ” iş ve “Sağlam” ilişki aslında o kadar da ” sağlam ” değildir. İçlerinde hiç güvenli bir şey yoktur.

 

Neden mi? Çünkü değişkendirler ve zaman geçtikte düzen kalmaz. Doğamıza aykırı bir şeyler yaptığımızda, ruhumuz isyan bayrağını açar.

 

Güvenlik, özgürlüğünüzün kaybı demektir. Hayatımız boyunca  güvenliğin ve paranın o rahat yüzü tarafından baştan çıkarılmaya çalışılırız. Bazı zamanlar gelir, ruhumuzu bile satacak duruma geliriz. Oliver Stone’un Wall Street adlı filmi belki izlemişsindir. Charlie Sheen filmde şu sözü söyler :

 

” Dostum.. para hakkında bilmediğin şey… Para sana yapmak istemediğin şeyleri yaptırır ”

 

Hayatta bazen , canlı kalabilmek için kısa dönemli kararlar vermemiz gerebilir ve bu kararlar ideal kararlar da olmayabilir. Tabi ki hayatımızı devam ettirmek çok önemlidir. Bunu asla ikinci plana atmıyorum. Burada konuştuğum kolay para kazanmak ve ortalama bir kızla birlikte olmak… Ama içten içe isteklerimiz farklıdır ve en sonunda bu kararın pişmanlığı duyacaktır.

 

Şimdi beni iyi dinlemeni istiyorum. Özgürlüğün satılıktır değildir. Ruhun satılık değildir. İçinden ne geliyorsa onu yapmalısın. Bunun finansal getirisi az da olsa, neyi seviyorsan onu yapmalısın.

 

Herkes sağlam bir iş ve ilişki ister ama iyi bilmen gereken bir şey var. Sağlamlığın garantisi yoktur. Güvenliğin garantisi yoktur.

 

Kaderinin ve özgürlüğünün koruyucusu sensin. Özgürlüğü ilişkide ve parada aramayı bırak… Özgürlük içinde…